Nové detektory
Časopis dTest radí, jak vybrat detektor kouře
Autonomní detektor kouře nebo lidově hlásič požáru (oba názvy znamenají totéž) je svými rozměry sice malá, ale funkcí obrovská věc zachraňující nejen majetek, ale i lidské životy.
Časopis dTest se zaměřil na optické detektory kouře. V nezávislé
laboratoři otestovali 12 nejprodávanějších modelů v Česku, každý jiné značky, a zjistili, že pět by se vůbec nemělo prodávat, protože nesplnilo požadavky normy!
Povinnost vybavit domácnost autonomním detektorem kouře platí od roku 2008 pro nově postavené nebo nově zrekonstruované objekty. Na stránkách Hasičského záchranného sboru České republiky se však dočtete, že hasiči doporučují vybavit tímto zařízením každou domácnost.
Podle statistik totiž tři ze čtyř obětí požáru neuhoří, ale zemřou následkem vdechnutí toxických zplodin obsažených v kouři. Nejvíce lidských životů je takto zmařeno v noci, kdy je malá šance, že si začínajícího požáru někdo všimne.
Přesné označení tohoto umělého strážce je autonomní detektor kouře. Název vychází z jeho podstaty, kdy začínající požár zjišťuje na základě vniknutí kouře do svých útrob.
Takzvané optické modely, které testoval časopis dTest, obsahují speciální komoru, do které je vysílán světelný paprsek. Když do komory vnikne kouř, paprsek je odražen na přijímač, který je vzhledem k paprsku umístěn pod určitým úhlem a odražený paprsek spustí alarm. Přijímač (detektor) světla detekuje přítomnost kouře na základě změny odrazivosti částic vzduchu.
Nejlevnější otestované „hlásiče požáru“ stojí 120 korun, nejdražší se dostanou přes jeden tisíc. V nezávislém srovnávacím testu se však ukázalo, že rovnicí „za více peněz vyšší kvalita“ se řídit nelze.
Výjimkou je vítěz testu, model Jablotron JA–63S, který stojí bezmála 1100 korun. Ovšem hned druhý v pořadí GEV FMR 4023 pořídíte v průměru za 400 korun. Za hlásiče nejhorší kvality, které v testu zcela propadly, pak můžete zaplatit od 400 do zhruba 550 korun, tedy více než za přístroje dobré kvality.
Jak by měl detektor fungovat
V případě autonomních detektorů kouře je klíčová spolehlivost a rychlost odhalení počínajícího požáru. Jde o to, aby spustily alarm stejně rychle bez ohledu na to, z jakého směru přichází kouř. Tato vlastnost se odborně nazývá směrová závislost. V laboratoři byla zkoušena ve speciálním kouřovém tunelu, kde ke každému detektoru postupně přicházel kouř ze čtyř stran.
Výsledky testu byly rozmanité. Směrová závislost je totiž ovlivněna konstrukcí přístroje, respektive umístěním měřicí komory, do které musí kouř vniknout.
- Vítěz testu je na směru proudícího vzduchu závislý jen minimálně, u nejhorších modelů však hraje obrovskou roli.
- V případě modelů Var–Tec FDA 739–S, Evolveo Sonix a Sygonix R01–SY bylo dokonce zjištěno nesplnění požadavků normy ČSN EN 14604, podle které byly testy prováděny — byl naměřen nižší práh citlivosti, než stanovuje norma.
Vedle směrové závislosti je důležitá také požární citlivost. Jinými slovy, detektor musí být schopen reagovat na široké spektrum druhů kouře, protože v domácnostech je spousta hořlavých materiálů s odlišným průběhem hoření. Některé spíš doutnají (například dřevo nebo bavlna), jiné zase velmi rychle hoří (třeba plast nebo hořlavá kapalina). V laboratoři použili postupně všechny čtyři látky, aby simulovali různé zdroje požáru.